Poznań – szóste co do wielkości miasto w Polsce będące domem dla ponad pół miliona osób. Centrum aglomeracji skupiającej grubo ponad milion mieszkańców. Jedno z najstarszych miast, a nawet swego czasu stolica kraju! Serce Wielkopolski jest prawdopodobnie najprężniej rozwijającym się rejonem między Odrą a Bugiem i dlatego tak szybko przybywa mu obywateli. Czy łatwo im kupić mieszkanie w Poznaniu?

Podobno coraz trudniej kupić mieszkanie w Poznaniu

Czy poznaniakom może zabraknąć mieszkań? Lepsze od magicznej kuli do wróżenia będą liczby. Pochodzące sprzed 4 lat dane Głównego Urzędu Statystycznego podawały, że na każdy 1000 mieszkańców Poznania przypadało 371 mieszkań. Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, wskazuje, że połowa istniejących rodzin czy związków ma dzieci. 53 procent związków mających potomstwo wychowuje jedynaków, a pozostałe 47 procent to rodziny z dwojgiem lub większą liczbą dzieci.

Nareszcie klucze do Twojego własnego mieszkania

Nareszcie klucze do Twojego własnego mieszkania

Ile jest rodzin, par czy związków? To już trudniejsze do ustalenia, a w dodatku szybko się to zmienia. Posłużmy się znów statystyką. Bywa nieelegancka, za to dostarcza bardzo ważnych informacji. To dzięki niej wiadomo również, że typowe gospodarstwo to prawie 3 osoby. Z tych wszystkich liczb wiemy już, że:

  • w Poznaniu i okolicach mieszka około 1 130 000 osób,
  • w tym samym rejonie jest mniej więcej 420 000 mieszkań,
  • średnio pod jednym dachem mieszkają prawie 3 osoby.

Wygląda na to, że wszystko jest w porządku: mieszkań jest nieco więcej niż rodzin (gospodarstw), więc każdy ma dach nad głową.

A jednak mieszkań w Poznaniu jest za mało

Tę sytuację całkowicie zmienia fakt, że aż 27 procent mieszkańców miasta żyje samotnie! W przypadku stolicy Wielkopolski to ponad 140 000 osób. To wystarczająco dużo, aby zaburzyć idealny obraz „rodziny na swoim”. I nagle rodzą się pytania:

               Gdzie i jak mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób w Poznaniu?

               Gdzie będą mieszkać ich dzieci?

Jest tak wiele różnych czynników, że nie odważymy się wchodzić w paradę specjalistom od demografii. Ale jednego wszyscy jesteśmy pewni: dzieci gdańszczan zazwyczaj osiadają w Gdańsku, podobnie jak dzieci łodzian w Łodzi, a dzieci rzeszowian w Rzeszowie. To gdzie zamieszkają nasze dzieci? Większość z nich oczywiście w Poznaniu.

Twoje mieszkanie, czyli to, co lubisz i tak, jak lubisz

Twoje mieszkanie, czyli to, co lubisz i tak, jak lubisz

No tak: ludzi przybywa, mieszkań też. Ludzi przybywa szybko, a mieszkań… nie. Więc co się stanie? Co się musi stać? I co tak naprawdę wciąż się dzieje? Mieszkania w Poznaniu drożeją.

Zakup mieszkania w Poznaniu to najlepsza inwestycja w życiu

Poznań nie przez przypadek jest atrakcyjny zarówno dla turystów, dla inwestorów, jak i pracowników – po prostu mieszkają w nim mądrzy ludzie. Dlatego kupują mieszkania dla siebie, a jeżeli mają okazję, to także dla swoich dzieci. Już 8 poznaniaków na 10 ma swoje „M”, a niebawem będzie to 9 osób na 10. Im szybciej je kupią, tym mniej za nie zapłacą i tym szybciej je spłacą.

Wyobraź sobie, że masz teraz pod ręką wystarczającą ilość pieniędzy. Czy idziesz i kupujesz mieszkanie? No jasne, że większość osób tak zrobi. Czyli problemem jest brak kasy. Na pewno?

Twoje własne mieszkanie urządzisz po swojemu

Twoje własne mieszkanie urządzisz po swojemu

Przejrzeliśmy wiele oferty wynajmu mieszkań i wiesz, co się okazało? Że średni miesięczny koszt wynajmu mieszkania w Poznaniu to 1400 złotych. Kosmiczne 1400 złotych! Czemu „kosmiczne”? Bo tak naprawdę po 12 latach wynajmowania mieszkania dajesz właścicielowi forsę na drugie nowiutkie lokum. Po 12 latach czerpania korzyści to on ma nowe mieszkanie. A Ty nie.

Czy w takim razie jest to najlepszy sposób na mieszkanie w Poznaniu?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w Poznaniu

Znamy lepszy. 1400 złotych możesz przeznaczyć na spłatę raty kredytu mieszkaniowego – tak, tak, chodzi o Twoje własne, osobiste mieszkanie. Za tyle pieniędzy opłacisz hipotekę i jeszcze zostanie Ci sporo na media, Internet i na telefon. Własne mieszkanie to kwestia decyzji – prawdopodobnie najważniejszej decyzji w Twoim życiu.

Zapytaj zaufanego doradcę do spraw kredytów:

  • czy masz zdolność kredytową,
  • ile pieniędzy możesz pożyczyć z banku,
  • ile będzie kosztować rata za Twoje własne mieszkanie i…
  • jak długo będziesz je spłacać.

Możesz też przyjść do nas, na Wołkowyską 17, a dowiesz się dodatkowo:

  • gdzie warto i gdzie nie opłaca się osiedlać,
  • jak obniżyć do zera koszty wyceny mieszkania, którą wymaga każdy bank,
  • o ile wzrosną ceny mieszkań w najbliższym czasie.

 

 

Pomówmy o tym, jak to jest mieszkać na swoim. Zapraszamy.