fbpx Skip to main content Skip to search

#SowińskiePorady

#SowińskiePorady Refinansowanie kredytu po roku od zaciągnięcia, oprocentowanie okresowo stałe.

Państwo X w czerwcu 2022 roku zaciągnęli kredyt na kwotę 705 tys. zł, co stanowiło 90% ceny transakcyjnej zakupu domu jednorodzinnego z oprocentowaniem okresowo stałym 8,51 na 5 lat.

Koszt odsetkowy przy 30 letnim okresie kredytowania na dzień decyzji kredytowej wynosił 1 360 tys. zł.
Ważne, wartość kupowanej nieruchomości przez Państwa X była większa niż cena transakcyjna już w momencie zakupu. …

Czytaj więcej »

#SowińskiePorady 📈Wzrost maksymalnej zdolności kredytowej nawet o 26%🚀

Maksymalna zdolność kredytowa w marcu 2023 uległa zdecydowanej poprawie za sprawą zgody Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na złagodzenie warunków oceny zdolności kredytowej przez banki. Poprawa zdolności wynika z obniżenia bufora na ryzyko wzrostu stóp procentowych. W przypadku Banków, które obniżyły bufory na ryzyko wzrostu stóp procentowych, wzrost zdolności w stosunku do lutego waha się od 14% do 26%.

Czytaj więcej »

#SowinskiePorady Wyjaśniamy o co chodzi z tym WIBOR-em

🎯Co to jest ten WIBOR?
WIBOR to oprocentowanie pożyczek jakich banki udzielają sobie nawzajem – tyle że takich operacji realnie od dawna nie ma, a zatem wskaźnik ustalany jest sztucznie i całkowicie dowolnie.
Wskaźnik nie jest ani rynkowy, ani przejrzysty, a zatem nie jest też zgodny z unijnym rozporządzeniem BMR.

Czytaj więcej »

#SowińskiePorady Bezpłatne Konsultacje Kredytowe

🎯DLA KOGO?
Na bezpłatne konsultacje kredytowe zapraszamy osoby, które potrzebują i chcą porozmawiać o możliwościach kredytowania zakupu nieruchomości, budowy domu, posiadają już kredyt mieszkaniowy i nie wiedzą, jakie mają możliwości zarządzania swoim kredytem.

Czytaj więcej »

#SowińskiePorady Gdzie zamieszkać?

Mastercard udostępnił GdzieZamieszkac.com – platformę online, która na podstawie analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących m.in. średniej wysokości opłat za czynsz i średniego wynagrodzenia, zagregowanych z trendami zakupowymi w obszarze podstawowych, codziennych zakupów pochodzącymi od Mastercard, prezentuje przybliżone koszty życia w różnych miastach, miejscowościach i regionach kraju.

Czytaj więcej »

#SowińskiePorady Nowelizacja Ustawy Deweloperskiej 🏠

w dniu 16 września 2011 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, nazywaną ustawą deweloperską.
📚Od dnia 1 lipca 2022 wejdzie w życie tzw. nowelizacja Ustawy Deweloperskiej. Ustawodawca w uzasadnieniu do projektu nowej ustawy podkreślił, że po analizie doświadczeń zgromadzonych w okresie obowiązywania dotychczasowej ustawy, ujawniono potrzebę wprowadzenia szeregu zmian w części rozwiązań bądź ich doprecyzowania lub uzupełnienia.

Czytaj więcej »

#SowińskiePorady Budynek pasywny🏠

Dom w standardzie pasywnym to według definicji taki budynek, którego roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekracza 15 kWh/m2. Zapotrzebowanie na energię ma obsłużyć ogrzewanie, oświetlenie, przygotowanie ciepłej wody oraz zasilanie wszystkich urządzeń.

Czytaj więcej »

#SowińskiePorady Działka rekreacyjna.⛱🏡

#SowińskiePorady Działka rekreacyjna.⛱🏡
Pierwszym krokiem po wyborze działki powinno być sprawdzenie jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wypis i wyrys z planu uzyskać można w urzędzie gminy lub miasta. Znajdziemy w nim najważniejsze informacje dotyczące możliwości zabudowy gruntu, również przeznaczonego pod zabudowę letniskową.

Czytaj więcej »

Bank Śląski przyjazny dla osób budujących systemem gospodarczym👍

#SowińskiePorady ING Bank Śląski przyjazny dla osób budujących systemem gospodarczym

kredyt budowlano-hipoteczny (budowa lub roboty budowlane na własnym gruncie), może być uruchomiony tylko w jednej transzy (jeżeli jej wysokość nie przekracza 40% wartości przyszłej nieruchomości). Pierwszą transzę można podzielić na dwa przelewy w przypadku, kiedy jest takie zapotrzebowanie po stronie klienta,

Czytaj więcej »

Działka budowlana – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Ceny działek budowlanych są różne, ponieważ zależą od wymienionych czynników. Inaczej będą się one kształtować na terenach wiejskich, gdzie mogą osiągać cenę kilkudziesięciu zł za m2, a inaczej przy większych miastach lub w miejscowościach turystycznych, gdzie trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych za m2.

Czytaj więcej »
kredyt na dom

Dlaczego mieszkania w Poznaniu tak szybko się wyprzedają?

Poznań – szóste co do wielkości miasto w Polsce będące domem dla ponad pół miliona osób. Centrum aglomeracji skupiającej grubo ponad milion mieszkańców. Jedno z najstarszych miast, a nawet swego czasu stolica kraju! Serce Wielkopolski jest prawdopodobnie najprężniej rozwijającym się

Czytaj więcej »