W chwili pisania tego tekstu pozamykane są szkoły i przedszkola, galerie, kluby i dyskoteki. Banki, sklepy i urzędy redukują godziny pracy i spotkania z klientami oraz petentami. Wiele osób pozostaje w domach, a część z nich zarobi znacznie mniej niż zazwyczaj albo nie dostanie żadnej wypłaty. Za to kredyty, raty i odsetki nie próżnują. I choć nie ma co liczyć na taryfę ulgową z tytułu pandemii, to być może jest jakiś sposób, aby pomóc sobie i odciążyć się na jakiś czas od spłaty rat. Czy to możliwe?

Co to są wakacje od kredytu?

To możliwość zawieszenia spłacania rat, którą umożliwiają niektóre banki. Czyli płacisz co miesiąc jakąś kwotę do banku, a dzięki takim wakacjom przez jakiś czas nie płacisz. Jednakże to tylko teoria, a w praktyce istnieje co najmniej kilka ważnych aspektów, które powinieneś znać.

W którym banku dostaniesz najtańszy kredyt hipoteczny? Kliknij i sprawdź!

Po pierwsze, „wakacje” to nienajlepsze słowo – chyba że siedzenie cały czas w domu z dziećmi i szukanie możliwości dorobienia też nazywasz wakacjami. Zawieszenie spłaty dotyczy zazwyczaj tylko odsetek, czyli tak zwanej raty odsetkowej. Dość często stanowi ona mniej więcej połowę przelewu, który robisz do banku, więc to takie same wakacje jak siedzenie z laptopem na plaży i odpowiadanie przez 4 godziny na pytania klientów czy szefa.

Teraz załatwisz z nami formalności przez Internet!
E-mail: biuro@sowinskie.pl
Facebook: https://www.facebook.com/sowinskiefinanse/
Skype: biuro@sowinskie.pl

Po drugie, jedne wakacje odbywają się kosztem drugich. Chodzi o to, że zawieszenie okresu spłaty rat kapitałowych (czyli tej drugiej połowy pełnej raty) wydłuża czas spłaty całego kredytu. Jeżeli już zacierałeś ręce na myśl o tym, że za 5 lat uwolnisz się od hipoteki, to jednak poczekasz trochę dłużej.

Masz dobrą ofertę? Zadzwoń do nas po jeszcze lepszą

I po trzecie, najważniejsze: piszemy tu tylko o ogólnych zasadach. To, czy uda Ci się zawiesić spłatę odsetek, na jak długo, czy to w ogóle możliwe i czy bank w Twoim przypadku zgodzi się na to, zależy wyłącznie od Twojego banku albo uściślając: jest to już do ustalenia między Tobą a bankiem. Każdy z nich ma inne kryteria, inny zwór umowy i każdą taką sytuację rozpatruje indywidualnie.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby załapać się na wakacje od kredytu?

Musisz pamiętać, że taka ulga polegająca zazwyczaj na wstrzymaniu obowiązku spłacania odsetek wymaga ponownej weryfikacji warunków kredytu. Bank przyjrzy się temu, czy do tej pory płaciłeś regularnie oraz czy wydłużenie spłaty nie wiąże się z ryzykiem przesunięcia całkowitej spłaty do takiego okresu w Twoim życiu, gdy już nie udziela się kredytów ze względu na wiek. A przede wszystkim bank sprawdzi, czy Twoja umowa w ogóle przewiduje tego rodzaju ulgę. Każdy przypadek jest inny, a ostatecznie jest to Twoja prośba, na którą bank może się zgodzić albo nie.

Jeżeli bardzo potrzebujesz takich wakacji, a raczej czarno widzisz swoje szanse, to podpowiemy, że na horyzoncie pojawia się światełko w tunelu. Jakie?

Kredyty są tańsze niż kilka lat temu. Sprawdź, ile zaoszczędzisz, jeżeli teraz przeniesiesz kredyt. Kliknij!

Są szanse, że Związek Banków Polskich podejmie wspólną decyzję o tym, by każdy z ich członków wdrożył rozwiązania pomagające kredytobiorcom w spłacie zobowiązań. Mogą więc pojawić się między innymi ułatwienia w skorzystaniu z wakacji kredytowych. Czemu bank miałby to zrobić? Pamiętajmy, że pandemia w końcu minie, a wizerunek banku zostanie. I albo to pomoże mu przetrwać i zyskać nowych klientów, albo dotychczasowi kredytobiorcy odwrócą się od niego. W czasach kryzysu wizerunek zyskuje na znaczeniu.

Wakacje od kredytu i pośrednik finansowy – jak możemy Ci pomóc?

Czy pośrednik finansowy może Ci pomóc w załatwieniu wakacji od spłaty kredytu? Niestety nie. Umowa kredytowa to ustalenia między Tobą a bankiem, a my nie mamy żadnego wpływu na decyzję banku czy postanowienia umowy.

Spłata kredytu to nie wyrok – sprawdź, czy należą Ci się wakacje od rat

Ale za to możemy pomóc Ci wybrać taki kredyt, którego spłata będzie najłatwiejsza. Nawet przy kwocie kredytu 342 tysiące złotych kwota całkowita do spłaty może się różnić o 46 tysięcy w zależności od banku! A za tyle kupisz sobie nowy samochód osobowy. Ponadto w naszej ofercie są prawie wszystkie banki, dlatego w jednym miejscu dowiesz się na przykład, który z nich oferuje wakacje od rat kredytu. A jeżeli zaciągnąłeś kredyt na zakup domu czy mieszkania kilka lat temu, to u nas dowiesz się, jak możesz uzyskać znacznie lepsze warunki spłaty bez zwiększania liczby rat. Zainteresowany?

Kliknij tutaj i zrób pierwszy konkretny krok, aby płacić mniej!