🎯Co to jest ten WIBOR?

WIBOR to oprocentowanie pożyczek jakich banki udzielają sobie nawzajem – tyle że takich operacji realnie od dawna nie ma, a zatem wskaźnik ustalany jest sztucznie i całkowicie dowolnie.

Wskaźnik nie jest ani rynkowy, ani przejrzysty, a zatem nie jest też zgodny z unijnym rozporządzeniem BMR.  

🎯Dlaczego zmiana?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych…

🎯Cel zmiany

Celem zmiany WIBOR na WIRON jest zastosowanie się do unijnych rozporządzeń w produktach finansowych i i oznacza przejście na inny, dzienny cykl kwotowania oprocentowania kredytu.

🎯WIRD czy WIRON?

We wcześniejszych doniesieniach pojawiała się informacja, że WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRD i tak naprawdę to się stało. Skrót WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego) jest „spolszczonym” odpowiednikiem WIRON ((Warsaw Interest Rate Overnight)   

🎯Co to oznacza dla obecnych kredytobiorców?

Ostatnio często możemy przeczytać o rzekomym zastąpieniu WIBOR-u przez WIRON już od stycznia 2023. Nie są to jednak informacje prawdziwe. Jest szansa, że 2023 roku zaczną się pojawiać w bankach oferty oparte na nowy wskaźnik WIRON. Dotyczy to jednak nowo zaciąganych kredytów, a nie obniżenia kosztów dla obecnych właścicieli zobowiązań hipotecznych. Klienci posiadający już kredyty będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Jest jeszcze mnóstwo wątpliwości i niejasności.

🎯A co z aneksami informującymi o likwidacji WIBOR?

Niektóre banki chcą by ich klienci podpisywali aneks na wypadek likwidacji wskaźnika WIBOR. Nie warto spieszyć się z jego podpisaniem, zwłaszcza że niektóre z tych dokumentów zawierają zapisy niekorzystne dla klienta w razie przyszłego sporu z bankiem. Chodzi zwłaszcza o oświadczenia o świadomości zmiany wskaźnika. Automatyczna zmiana wskaźnika, na jakim będzie się opierała umowa może nastąpić dopiero w 2025 roku.

Potrzebujesz więcej informacji?

Masz pytania?

Odezwij się☎️